15 éves a Lakó Sándor Kamarazenekar Kulturális és Hagyományőrző Egyesület

 

Lakó Sándor Kamarazenekar Kulturális és Hagyományőrző Egyesület


H-6000 Kecskemét, Bajza József utca 13. Fszt. 13.
Elnök: Babarczi Szilveszter   elnok@lskz.hu  
Bankszámlaszám: 10402506-50526657-53771007
Adószám: 18028740-1-03
A 15 éve (2004-ben) megalakult

 Lakó Sándor Kamarazenekar Kulturális és Hagyományőrző  Egyesület 

Művészeti vezetőnk Róbert Gábor nyugdíjas főiskolai docens 

 a kezdetektől - kisebb idő-kihagyással .

2019-ben is kiemelt feladat volt  a kamarazenekar működésének támogatása, illetve koncertjeinek és rendezvényeinek megvalósítása.

A célok között szerepelt a Kecskeméten élő műkedvelő zenészek összefogása, színvonalas részvétel a város kulturális és társadalmi eseményein, koncertek szervezése, együttműködés magyar és külföldi együttesekkel, egyházzenei szolgálat, zenei ismeretterjesztő tevékenység, fellépés civil szervezetek rendezvényein és jótékonysági eseményeken és az élő zene eljuttatása a kistérségben élőkhöz.

Zenei kapcsolatok további bővítése helyi, magyar- és más nemzetek együtteseivel.
Vonós együttesünk Kecskemét és térsége, illetve Bács-Kiskun megye kulturális életében a klasszikus zene értékeit képviseli, a régi mesterek alkotásai mellett különös gondot fordít a magyar zeneszerzők műveinek ápolására, bemutatására. Önálló és közös műsorokkal színesítjük Kecskemét kulturális életét, őrizzük, ápoljuk, továbbadjuk városunk zenei hagyományait.

A 650 éves jubileumát ünneplő városunk már évek óta fesztiválvárosként működik és egész évben színvonalas városi-, országos- és nemzetközi rendezvényeknek ad otthont.
Harmadik alkalommal rendeztük meg az „Ars Sacra” hangversenyt, amellyel az országos zenei rendezvénysorozatba is bekapcsoltuk városunkat.
Rendszeres fellépők vagyunk a Városi Civil Szervezetek rendezvényein, ünnepek, megemlékezések alkalmain, karitatív, jótékonysági jelenlét a különböző egyházak programján. A klasszikus, élő zenét a városunkon túl elvittük a kistérségben / falvakban élő közösségek számára is (Katonatelep, Kerekegyháza, Ballószög, Helvécia). Zenei ismertető koncerteket adtunk a Margaréta Nyugdíjas Otthon lakói és a Solti Zeneiskola tanulói számára, ahol interaktív elemekkel színesített zenei ismeretekkel, élményekkel gazdagodott a közönség.

 

Városunk szólistáival, kórusaival kialakított több éves kapcsolat már hagyománnyá vált. Így 2019-ben is voltak közös koncertek: a Nagytemplomi Benedictus Kórussal,

 a Református templomi  Kecskeméti Vég Mihály Kórussal.

.Lehetőséget adtunk tehetséges fiatal muzsikusoknak szólójátékra zenekari kísérettel.
Alkalmanként szívesen muzsikáltak velünk hivatásos zenészek is, akik egykor a névadónk kollégái voltak, a jelenben zenekarunk barátai, támogatói.
 

2019-ben tovább bővítettük megyei- és nemzetközi kapcsolatainkat:


1/ A Jánoshalmi Mithras Pedagógus kórussal 2 közös hangverseny: „Pünkösdváró koncert” Jánoshalmán, és az „Ars Sacra” koncert Kecskeméten.
2/ A Hágai Magyar Énekkarral 2018-ban indult a koncertkapcsolat - az egykori Kodály Iskolás diák - Kovács Katalin karnagy közreműködésével.
A zenekarunk 2018-i hágai koncertjét viszonozta a Hágai Magyar Énekkar 2019-ben, a kamarazenekarunk 15 éves évfordulója alkalmából rendezett jubileumi koncerten.
A zenekar 15 éves jeles évfordulóján tartott nagysikerű közös ünnepi hangverseny, valamint a hozzá kapcsolódó rendezvények (próbák, szakmai beszélgetések, bemutató, baráti találkozó stb.) maradandó emlékek a közönség és a két együttes számára.

 

Szakmai fejlődésünket segítik a heti rendszeres próbák, az önálló gyakorlás, a zenehallgatás, a szólampróbák, zenés hétvégék, fesztiválokon való szereplés, koncertlátogatások, zenei írások, évfordulók, zenei cikkek olvasása, népszerűsítése a neten, kotta-és hangszerállomány gyarapítása, a zenekar hagyományainak dokumentálása, őrzése, gyarapítása, továbbadása.

Az Egyesület fontos feladata a rendszeres felkészülő alkalmakon szerepléseken  túl a saját közösségének fejlesztése, melynek keretében kerékpártúra, bográcsozás, szüretelés, tervezések.
E tevékenységek erősítették a közösséghez való tartozást, közösségépítést, pozitívan hatottak és példát mutattak más személyek- és egyesületek számára is.
A középkorosztály és a nyugdíjas muzsikusaink számára a Zenekar és az Egyesület kiváló lehetőség a szabadidő intenzív, hasznos eltöltésére, értékteremtésre.


A Zenekar tevékenysége 2015 óta szerepel a Kecskemét Helyi Értéktárban

A Lakó Sándor Kamarazenekar Kulturális és Hagyományőrző Egyesület, taglétszáma 25 fő. ebből 12 fő a Zenekar állandó tagja, mások a koncertek körüli szervezési, logisztikai, PR és egyéb munkákban vesznek részt. 

Zenekari tagunk 5 éve a VCK Kulturális Kerekasztal delegáltjaként is tevékenykedik.

 

Zenekarunk közhasznú egyesületként, nagyrészt a tagok anyagi hozzájárulásából gazdálkodik.
Koncertjeinket a tagdíjakból, SZJA 1%-os felajánlásokból, valamint pályázaton elnyert összegekből és lelkes támogatóink adományaiból valósítjuk meg.
2019-ben a Városi Támogatási Program és Hörcsök Imre önkormányzati képviselő támogatta a programjaink megvalósítását, valamint egy ifjúsági hangversenyünket a megrendelő iskola alapítványa támogatta.
Két jótékonysági hangversenyünk önkéntes adományának bevételét felajánlottuk

a Nagytemplom felújítására

és a Pszichiátriai gondozottak számára égető kemence vásárlására.
Igyekszünk a meghívásoknak eleget tenni, mindezek tovább lelkesítik közösségünket hogy nemcsak a magunk, hanem mások örömére is muzsikálunk.
2019-ban 20 alkalommal szerepeltünk, ahol összesen kb..4000 zenekedvelőnek muzsikálhattunk.

 

Internetes közösségi oldalaink:
https://www.lskz.hu/  
https://www.facebook.com/Lako.Sandor.Kamarazenekar/  
Összeállította: Pálinkásné Kócsó Mária a zenekar hegedűse, az egyesület elnökségének tagja, VCK kulturális kerekasztal delegáltja.
kocso.maria@gmail.com